Co może obejmować ubezpieczenie samochodu?

Według statystyk co najmniej dwie trzecie Polaków używa auta codziennie, a ponad połowa z nich spędza za kierownicą od 15 minut do godziny dziennie. Spore natężenie ruchu sprawiło, że w samym roku 2019 na polskich drogach zginęło około 2900 osób, a ponad 35000 zostało rannych. O ile ilość wypadków maleje z każdym rokiem, tak wciąż stanowią one spore zagrożenie dla większości kierowców.

Ubezpieczenie od wypadków komunikacyjnych

ubezpieczenie samochodu Aby zapewnić sobie dodatkowe bezpieczeństwo i uchronić się przed ewentualnymi wydatkami związanymi z kosztownym leczeniem czy chociażby naprawą auta po kolizji, warto skorzystać z ubezpieczeń. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują swoim klientom korzystne warunki współpracy. Proponowana przez nich polisa może obejmować zarówno ubezpieczenia obowiązkowe, jak i dobrowolne. Pierwsze z nich w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych dotyczą samego OC – często kierowcy decydują się wybierać wyłącznie ten wariant, aby zaoszczędzić pieniądze, a przy tym nie otrzymać wysokiego mandatu. Chroni on kierującego przed koniecznością wypłacenia odszkodowania dla innej osoby, której wyrządziło się szkodę, gdyż robi to Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU). Niemniej jednak do popularnych, dodatkowych ubezpieczeń wciąż należy między innymi assistance, zapewniający pomoc w drodze (laweta, naprawa na miejscu, dowóz paliwa itp.), a także AC, chroniące przed kradzieżą auta lub stłuczkami z winy kierowcy.

ubezpieczenie samochodu Właściciele pojazdów wykupują również ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), co umożliwia wypłacenie świadczeń na wypadek śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu kierującego, a przy droższych wariantach również pasażerów. Do pozostałych ubezpieczeń należy także ochrona szyb, opon, kluczyków czy pomoc prawna. Istotna jest również ochrona zniżek, która na wypadek kolizji jednorazowo zatrzyma nagromadzone przez ubezpieczonego zniżki na ubezpieczenie (bez tego wariantu, zazwyczaj mogą one spaść o około 10-20%, choć niektóre TU zabierają je w całości). Przykładowe, niedrogie ubezpieczenie samochodu w Szczecinie to propozycja, która pozwoli zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych na wypadek nieprzewidzianych, kosztownych zdarzeń.

Ubezpieczenia komunikacyjne nie należą do najtańszych – zazwyczaj właściciel pojazdu będzie musiał liczyć się z kosztem około 1000 złotych rocznie, jednak cena zależy od wariantu ubezpieczenia, a także samego pojazdu. Jeżeli pojazd jest w ciągłym ruchu, nie warto ograniczać się wyłącznie do samego OC. Zaleca się wybór dodatkowej ochrony, która w przypadku tego typu ubezpieczeń sprawdziła się niemalże u każdego kierowcy.