Czym jest Gewerba? Co może nam dać?

Polacy od zawsze charakteryzują się przedsiębiorczością, poszukują jak najlepszych, najwygodniejszych i najłatwiejszych źródeł zarobku, które niekiedy kojarzy się z chytrością i nieuczciwym postępowaniem. Jest to krzywdzące względem osób, które chcą w legalny i uczciwy sposób zarobić na utrzymanie siebie i swojej rodziny.

Gewerba czyli firma w Niemczech

gewerba w niemczechZ pewnością nie powinniśmy się wstydzić swojej obrotności i korzystać z niej, w Polsce jednak jest to utrudnione przez krzywdzący system podatkowy podcinający skrzydła nowym firmom. Osoby, które chcą zajmować się swoją działalnością z pasją powinny dowiedzieć się, czym jest Gewerbe. Mianowicie chodzi o działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Wielu może to już na początku odrzucać, ale powinien się zapoznać chociaż z tym, co oferuje nam nasz zachodni sąsiad w kwestii prowadzenia własnej firmy. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że już od jakiegoś czasu Polacy nie uiszczają tam żadnych dodatkowych opłat za swoją działalność gospodarczą, pracując i odprowadzając podatki na tych samych zasadach, co osoby zameldowane za Odrą. Działalność Gewerba w Niemczech może zostać założona przez każdego, kto ma pomysł i chęci. Nawet w przypadku, gdy nie czujemy się pewni z czynnościami administracyjnymi, możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam ruszyć z miejsca. W Polsce jest wiele firm pomagających zakładać własną Gewerbe.

gewerba w niemczechNajpierw jednak warto przede wszystkim zwrócić uwagę na różnice w prawie względem polskich warunków, trzeba bowiem być stuprocentowo przekonanym do podjęcia działania. Korzystne wydaje się przede wszystkim zwolnienie z odprowadzenia podatku VAT w przypadku, gdy nasze zyski nie przekroczą 17,5 tysiąca euro. Ponadto kwota wolna od podatku wynosi 9 tysięcy euro, co przy polskich 3 tysiącach złotych (przy zysku wyższym niż 13 tysięcy) daje do myślenia. Do założenia najprostszego rodzaju Gewerbe wystarczy nam dowód osobisty lub jego kopia oraz 60 euro do opłacenia odbioru odpowiedniego zaświadczenia z urzędu skarbowego. Później pozostanie nam staranie się o pozyskanie nowych kontrahentów i utrzymanie ich przy sobie jakością naszej pracy. Założenie działalności jest dopiero początkiem – w czasie jej prowadzenia będziemy musieli spełniać wiele obowiązków, które są narzucone właścicielowi firmy przez prawo.

W tym jednak również mogą pomóc nam odpowiednio wykwalifikowani specjaliści. Gewerbe to przede wszystkim duża odpowiedzialność – osoba, która zdecyduje się na samozatrudnienie musi sama sobie nakładać rygor pracy. Jest to trudne, szczególnie na początku, ale z pewnością warte korzyści, które za sobą niesie.