Czym jest księgowość?

Każdemu, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, księgowość nie jest z pewnością obca. Nawet jeśli nie mamy firmy, mniej więcej wiemy, czym zajmuje się księgowy. Prawdopodobnie korzystaliśmy nawet z jego usług. Najczęściej ma to miejsce podczas składania corocznych rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Księgowość a dokumentacja

księgowośćJak to zatem wygląda szczegółowo? Przyjmuje się, że księgowość to element rachunkowości, choć w języku potocznym określeń tych używa się jako synonimów. Specjaliści traktują jednak rachunkowość jako szersze pojęcie. Tak rozumiana księgowość jest formą dokumentacji elementów majątku danych podmiotów gospodarczych. Możemy wyróżnić wśród nich jednoosobową działalność gospodarczą, spółki czy państwowe osoby prawne. Księgowy zapisuje zatem sumiennie wszelkie przychody oraz koszty, obliczając tym samym wymierny zysk danej firmy. Liczona jest zatem suma wszystkich sprzedanych towarów i świadczonych usług, do kosztów można zaliczyć zakup niezbędnych sprzętów i urządzeń, wynajem biur i budynków przemysłowych, koszty transportu, inwestycji czy kampanii reklamowych. Nie należy zapominać wreszcie o wynagrodzeniu dla pracowników. Dzięki regularnie i rzetelnie prowadzonej księgowości przedsiębiorcy rozliczają się z Urzędem Skarbowym, ZUS-em i innym organami państwowymi. Znają również swą obecną sytuację finansową i są w stanie ułożyć odpowiednią strategię na przyszłość.

księgowośćKsięgowy to osoba, która musi posiadać dużą wiedzę oraz doświadczenie. Kojarzy nam się on prawdopodobnie jako osoba pochylona nad kalkulatorem i dokonująca wielu skomplikowanych obliczeń. Jest to z pewnością uproszczenie, choć wykonywanie odpowiednich kalkulacji stanowi codzienną rutynę księgowego. Umiejętność sprawnego i szybkiego liczenia nie jest jednak wystarczająca. Istotna jest znajomość wielu przepisów prawnych dotyczących głównie prawa finansowego i podatkowego. Bardzo często przepisy te ulegają zmianom, dlatego konieczne jest też ich śledzenie na bieżąco. Księgowi korzystają też często w swojej pracy ze specjalnych programów komputerowych, które ułatwiają im pracę. Dobrze jest też znać klasycznego Excela. Obsługa komputera oraz konkretnych aplikacji również jest zatem konieczna. Coraz więcej firm działa nie tylko na rynku polskim, ale i na terenie całej Unii Europejskiej. Z tego powodu również znajomość języków obcych coraz częściej jest niezbędna. W ramach księgowości można wyróżnić m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie bilansów zysków i strat czy rozliczanie się z Urzędem Skarbowym.

Księgowość prowadzona przez specjalistów pozwoli przedsiębiorcy skupić się prowadzonej działalności bez konieczności myślenia o kwestiach formalnych. Wybór doświadczonego księgowego, który posiada dużą wiedzę i umiejętności, będzie z pewnością bardzo istotny dla właściwego funkcjonowania każdej firmy.