Jak i gdzie wymienić walutę?

Wiele osób podróżuje za granicę w różnych celach. Najczęściej są to wyjazdy turystyczne. Podróżnicy chcą zobaczyć Paryż, greckie wyspy, czy piramidy w Egipcie. Biznesmeni wyjeżdżają też w celach służbowych np. do centrali korporacji, na szkolenie, by spotkać się z kontrahentami. Wiele osób też wyjeżdża do pracy stałej lub tymczasowej, w poszukiwaniu lepszych perspektyw finansowych.

Dobry kantor w mieście

kantor walutW związku z wyjazdem za granice zawsze trzeba się odpowiednio przygotować. Chodzi nie tylko o pakownie rzeczy i wyznaczanie trasy podróży. Trzeba pomyśleć o paszportach, wizach, w obecnych czasach może być niezbędne też zaświadczenie o zaszczepieniu się na Covid. Również zawsze przyda się waluta akceptowana w danym kraju. Jest duża grupa krajów strefy euro, do której należy między innymi Francja, Niemcy, czy Włochy. Jednak już jadąc do Wielkiej Brytanii trzeba mieć ze sobą funty, a w Szwecji – szwedzkie korony. Jak i gdzie można wymienić złotówki na walutę obowiązująca w danym państwie? Dobrym miejscem będzie polecany kantor walut w Bydgoszczy. W kantorze zwykle można wymienić złotówki na różne popularne waluty. Na miejscu czy na stronie internetowej kantoru można dowiedzieć się jakie są ceny zakupu i skupu waluty (czyli kiedy chce się np. euro wymienić z powrotem na złotówki).

kantor walutDzięki temu można porównać ceny w różnych kantorach i znaleźć najlepszą ofertę. Najlepsza to taka, w której jak najtaniej kupimy dużą ilość gotówki. Warto zaznaczyć, że ceny w kantorach przygranicznych zawsze są mniej korzystne. Tam do wyboru jest ograniczona liczba walut, poza tym właściciele wiedzą, że turyści nie mają wyboru – albo wymienią pieniądze tu albo wcale. Stąd właśnie wysokie ceny zakupu waluty. Walutę można też wymienić stacjonarnie w banku, trzeba jednak pamiętać, że tu często jest ustalona minimalna kwota jaką można wymienić, więc nie można np. zamienić stu złotych. Walutę coraz częściej można wymienić też w internecie. Są internetowe kantory wymiany walut, dzięki którym bez ruszania się z domu można uzyskać zapas obcej waluty. W takich przypadkach trzeba zwracać uwagę na oprocentowanie transakcji – jest wiele podejrzanych firm na które trzeba uważać.

Warto zaznaczyć, że nie zawsze trzeba wymieniać waluty jadąc za granicę. Niektóre banki oferują karty którymi można płacić w wielu krajach, nawet jeśli nie ma się konta walutowego. Wtedy pobierana jest opłaca za płatność kartą (za płatności w Polsce zwykle się nic nie pobiera), jednak to jakaś alternatywa, kiedy nie mamy w okolicy kantora.