Na czym polega wycena nieruchomości?

Przeprowadzenie dokładnej analizy oraz wyceny budynków przez ekspertów pozwala uzyskać dokument świadczący o wartości rynkowej danej nieruchomości. Może okazać się to istotne zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorstw. W pierwszym przypadku taki dokument okaże się użyteczny, jeżeli osoba będzie ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Wycena nieruchomości w stolicy

wycena nieruchomościNatomiast w przypadku firm, pomoże to, chociażby w zakupie bądź sprzedaży nieruchomości. Operat szacunkowy (wycena) przydaje się również podczas niektórych spraw sądowych i postępowań administracyjnych. Pierwszym krokiem do przygotowania wyceny jest skontaktowanie się z wybranym rzeczoznawcą. Profesjonalne przedsiębiorstwa będą w stanie dokładnie wyjaśnić, jak będzie przebiegał cały proces sporządzenia operatu szacunkowego oraz przygotują odpowiednią umowę. Na niej powinna znajdować się informacja, w jakim celu planuje się przeprowadzić wycenę, jaki będzie koszt operatu, a także do kiedy należy go wykonać. Po sporządzeniu umowy rzeczoznawca przystępuje do działania. Jego pierwszym zadaniem jest porównanie cen innych, podobnych nieruchomości, a następnie określenie ekonomicznego potencjału regionu, stopnia zainteresowania zakupem budynków w okolicy, a także zysku płynącego z inwestowania w podobnie nieruchomości. Na podstawie wyposażenia budynku, a także wszelkich udogodnień rzeczoznawca wstępnie ocenia wartość nieruchomości.

wycena nieruchomościKorzystny wpływ na cenę ma między innymi sposób użytkowania budynku, dostęp do środków komunikacji publicznej, winda, stan techniczny budynku, okoliczne atrakcje, sąsiedztwo i wiele innych. Po określeniu metody wyceny, a także zaznajomieniu się z warunkami panującymi w budynku, rzeczoznawca sporządza operat szacunkowy. Aby praca eksperta była rzetelna, korzysta on między innymi z ksiąg wieczystych, map taksacyjnych, planów miejscowych i innych dokumentów. Korzystna wycena nieruchomości w Warszawie lub innych dużych miastach może być szczególnie ważna, gdyż to właśnie tam najwięcej zysków czerpie się z obrotu nieruchomościami. Decydując się na zakup lub sprzedaż domu, mieszkania bądź lokalu, warto wcześniej udać się do rzeczoznawcy. Jest to ważne z kilku powodów. Jeżeli budynek jest zachowany w dobrym stanie, a do tego leży w dobrej okolicy, cena sprzedaży może znacznie wzrosnąć, a tym samym zapewni dodatkowe zyski.

Natomiast chcąc zakupić drogą nieruchomość, często można przepłacić, gdyż właściciele zapewniają o świetnym stanie technicznym, który okazuje się niezbyt dobry. W takim przypadku wcześniejsza wycena pozwoli uratować przed stratą sporej ilości pieniędzy.