Pomoc prawna dla cudzoziemców

W Polsce coraz częściej dochodzi do incydentów, w których stroną postępowania jest osoba pochodząca z zagranicy. Nie zawsze mowa tu o przestępstwach, lecz też o sprawach związanych z rozwodem, alimentami, ubieganiem się o kartę pobytu czy wielu innych. Logiczne jest, że osoba, która nie do końca zna język polski, a tym bardziej obowiązujące w naszym kraju przepisy, nie poradzi sobie podczas rozpraw sądowych lub przy ubieganiu się o stosowne dokumenty.

Pomoc dla cudzoziemców

 sprawy cudzoziemcówZ pomocą przychodzą więc kancelarie. Nie każda kancelaria obsługuje osoby z zagranicy. Są jednak specjaliści, którzy prowadzą skomplikowane sprawy cudzoziemców w Krakowie. Osoby, które potrzebują pomocy w zorganizowaniu postępowania sądowego bądź w innych sprawach związanych m.in. z obszarem prawa cywilnego, administracyjnego czy gospodarczego, mogą z usług takiej kancelarii skorzystać. Słów kilka o tym, w jaki sposób działają kancelarie dla cudzoziemców… Są to firmy, które oferują standardowy zakres usług prawnych, obejmujący doradztwo w sprawach związanych z: odszkodowaniami, funkcjonowaniem przedsiębiorstw czy windykacją należności. Oprócz pomocy prawnej dla Polaków takie kancelarie deklarują się też zapewnić wsparcie w języku angielskim, pomagając przy tym cudzoziemcom na przykład w legalizacji ich pobytu.

 sprawy cudzoziemcówW odróżnieniu od kancelarii działających wyłącznie dla polskich klientów te otwarte na współprace międzynarodowe, mają w ofercie znacznie bardziej rozbudowane doradztwo pod względem biznesu i samego życia w naszym kraju. Konkretnie mowa tu o pomocy chociażby przy zakupie i wynajmie nieruchomości lub też przy uzyskaniu oraz wymianie prawa jazdy. Radca prawny zatrudniony w takiej firmie jest więc osobą, której zadaniem jest służyć cudzoziemcom wsparciem w odnalezieniu się w Polsce — zrozumieniu panujących w kraju zasad, przepisów i norm. To ogromne wsparcie dla osób z zagranicy, tym bardziej jeżeli nie mają oni w Polsce nikogo bliskiego bądź ta osoba również nie do końca wie, jak krok po kroku zająć się poszczególnymi zagadnieniami. Każda osoba, która próbuje odnaleźć się w obcym kraju, ma zawsze obawy przed różnego typu urzędami, organami ścigania i nie tylko.

Nic w tym dziwnego, dlatego że nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania — a większość cudzoziemców zna wyłącznie pobieżnie nasze prawo. Po przybyciu do Polski lub jeszcze przed przyjazdem warto zatem skontaktować się z kancelarią, która oferuje doradztwo dla osób z zagranicy. Dzięki temu pobyt będzie bezstresowy i przede wszystkim bezpieczny.