Sposoby na uratowanie firmy z długami

Założenie spółki daje nam nadzieję, że obroty przedsiębiorstwa przyniosą oczekiwane zyski. Niekiedy jednak pozytywne prognozy nie sprawdzają się i firma zamiast zysków przynosi straty w postaci zadłużenia. Kiedy zaczyna brakować nam budżetu na spłatę zobowiązań, scenariusz w większości wygląda tak samo. Najgorsze co możemy wówczas zrobić, to przysłowiowo schować głowę w piasek i unikać kontaktu z wierzycielami oczekującymi od nas wyjaśnień w nadziei, że sprawa jakoś się rozwiąże.

Pomoc w problemach, czyli szybka sprzedaż firmy

Podpisywanie Bierna postawa i brak informacji, spowodowany nieodbieraniem telefonów czy wyrzucaniem listownych wezwań do zapłaty może skutkować tylko jednym – wpisaniem danych przedsiębiorstwa do jednego z biur informacji gospodarczej, czyli rejestru dłużników. To sprawia, że nigdzie nie możemy zaciągnąć kredytu i koło się zamyka, a nasze przedsiębiorstwo trafia w ręce komornika, który zatrzymuje naszą pensję, majątek i wszystkie oszczędności. Dług konieczny do spłaty wzrośnie w związku udziałem jednostki windykacyjnej, a poniesione konsekwencje będą o wiele poważniejsze. Całej opisanej sytuacji można było uniknąć, ale do tego konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Przede wszystkim najlepszym sposobem jest rozmowa. Zwykle jesteśmy w stanie przewidzieć, czy będziemy w stanie opłacić wszystkie zobowiązania. Jeśli przewidujemy chwilowe problemy finansowe, wówczas poinformujmy wierzycieli o możliwej zmianie terminów opłat.

Przy laptopachDobrym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy w dziedzinie obrotu zadłużonymi spółkami mają długoletnie doświadczenie i stosowną wiedzę prawną. W sieci można znaleźć także wiele ogłoszeń dotyczących chęci kupna zadłużonej spółki, a zdesperowany przedsiębiorca ulega pokusie myśląc, że szybka sprzedaż firmy z długami uwolni go od problemów. Jak wiadomo, pochopne działanie nigdy nie jest dobrym wyborem i każdą decyzję należy odpowiednio przemyśleć, dokonując sprawdzenia kancelarii, której powierzamy swój biznes. W przypadku, gdy w żaden sposób nie jesteśmy w stanie regulować płatności, najpierw musimy ogłosić upadłość firmy. Dopiero wówczas możemy zastanawiać się nad ewentualną sprzedażą znaku handlowego. Pamiętajmy jednak, że korzystając z oferta kupna spółki nie pozbywamy się finansowych zobowiązań wobec wierzycieli, jednak środki otrzymane w wyniku transakcji mogą pomóc w pokryciu nawet całości zadłużenia.

Założenie firmy jest dla nas często spełnieniem marzeń i szansą na podniesienie jakości życia. Jednak każda działalność gospodarcza obarczona jest ryzykiem niepowodzenia i może dojść do sytuacji, w której staniemy w obliczu kłopotów finansowych przedsiębiorstwa. Pamiętajmy wówczas, że najgorszym wyjściem jest bierna postawa i brak przemyślanych działań.